Şehirler arası hizmet veriyor musunuz?

Türkiye’nin her bölgesine hizmet verilmektedir.

Ahşap Yapıların Isı Yalıtımı Nasıldır?

Ahşabın hücre yapısı essiz bir ısı yalıtımı sunar, Ahşap malzeme bu nedenle aynı ebattaki betona göre 15 kat çelikten 400 kat ,alüminyumdan 1770 kat daha fazla ısı izolasyonu sağlar. Bu su demek; 10 cm kalınlığındaki ahşap kütük duvar 55 cm kalınlığındaki beton duvara eşittir.

Ahşap Yapıların Ömrü Ne Kadardır?

Ahşap yapıların ömrü diğer tüm yapı malzemelerinden çok daha uzundur. Gerekli bakım yapılmasa dahi ahşap yapılar 200 yıl rahatlıkla ayakta kalırlar. Dünyanın en eski ve en dayanıklı yapı malzemesi olan ahşaptan yapılan yapılar 800 yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Norveç, Almanya, Finlandiya, Türkiye de 800 yılı aşmış yapılar mevcuttur.

Depreme karşı dayanıklı mıdır?

Ahşap, son derece hafif bir malzeme. Yapının kütlesi ile doğru orantılı olarak düşünürseniz bir bina ne kadar ağır olursa hissedeceği depremin kuvveti de o kadar büyük olacaktır. Bu bakımdan ahşap, hafif olması nedeniyle avantajlı. Güçlü bir depremde binaların çöküp çökmemesi çok önemli bir gösterge. Yeni ve modern ahşap binalarda deprem olduğunda çökme olmaz hatta deprem anında böyle bir binanın içinde olmak çok daha güvenlidir. Bina sallanabilir ama üzerinize çökmez. Bina içindeki eşyalar sabitlendiği sürece böyle bir binada hayatta kalırsınız.

Tiny house içinde ısınma nasıl oluyor?

Isınma için en yaygın yöntem elektrik ama ev tasarımlarına soba yeri ekletenler veya güneş paneli ekleterek kendi elektriğini kendisi üreten ev sahipleri de var. Tercihinize kalmış. Üreticilerin standart tiny house tasarımlarında mutlaka klima tesisatı bulunuyor.

Tiny house temiz ve pis su altyapısı nasıl olmalı?

Mobil evinizle sürekli yer değiştirecekseniz karavanlarda olduğu gibi bir pis su tankının tekerlekli ev tasarımınızda bulunması gerekiyor. Yok en az bir sene yerinden oynatmam diyorsanız kanalizasyona veya foseptik çukuruna gidecek bağlantı olması yeterli. Hazır foseptik çukurları satılıyor, kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Tiny house park alanlarında zaten foseptik çukurları bulunuyor, pis su bağlantısını da onlar hallediyor. Temiz su konusu da pis suda olduğu gibi şebeke suyuna direkt bir bağlantı veya 3-4-5-10 tonluk su depolarıyla veya tiny house park alanlarının hazır altyapısı ile çözümleniyor.

Tiny house kendi isteklerimize göre tasarlanabilir mi, mobilya ve aksesuarlar?

Tüm tiny house ev üreticileri isteklerinize göre ürün tasarımı yapabiliyorlar. Çoğu mobil ev üreticisi her tercihe göre mümkün olduğu kadar çok ev modeli tasarlamış durumda. Tiny house tasarımlarını inceledikten sonra çoğu zaman kendi isteklerinize göre bir tasarım bulabiliyorsunuz. Üzerinde tercihlerinize uygun birkaç tasarım değişikliği talep edebilirsiniz. Mobilya ve aksesuarları ise kendiniz alabiliyorsunuz. Üreticilerin hazır donanım paketleri de oluyor. Tercihinize bağlı.

Tiny house için vergi ödeyecek miyim?

Hayır. Motoru olmadığı için MTV (Motorlu Taşıt Vergisi) ödemezsiniz. Ancak araç statüsünde olduğu için muayenesinin yapılması gerekiyor. Uzun süre karayoluna çıkmayacaksa plakanızı trafikten çekerek (bu işlem noterde kolayca yapılabilmektedir) muayene zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Tiny House güvenliğini nasıl almalıyız?

Arazinizin güvenli olmadığını düşünüyorsanız, kapı ve pencelere kepenk yaptırabilirsiniz. Ayrıca piyasada cep telefonu sinyaline bağlı harekete duyarlı güvenlik cihazları, siren veya kamera sistemleri satılıyor. Tiny house alanlarında park etmek de güvenlik sorununu çözmek için bir diğer yol.